عکس-روکش-دندان

روکش دندان چیست؟

زمانی که بنا به هر دلیلی تاج دندان دچار آسیب و خرابی شده باشد، باید با روش های دندانپزشکی ترمیم شود. مثلا اگر پوسیدگی دندان داشته باشید، پوسیدگی را برمی دارند و جای آن را با مواد پر کننده مانند آمالگام، کامپوزیت و …. پر می کنند.

اگر میزان آسیب وارده به تاج دندان به قدری زیاد و وسیع باشد به طوری که با مواد پر کردنی ترمیم نشود، آنگاه تنها راه نجات دندان از مرگ و افتادن، جایگزین کردن آن با یک پروتز دندانپزشکی مشابه خود تاج دندان است. ما به این پروتز که شبیه به تاج است و به حفظ عملکرد و زیبایی دندان کمک می کند روکش دندان یا (Dental Crown) می گوییم.

روکش دندان در واقع مانند یک لایه دور تا دور دندان را احاظه می کند و از بخش های باقی ماننده دندان محافظت می کند.

چه زمانی نیازمند تاج دندان هستیم؟

تاج یا روکش دندان یک راه حل موثر برای بازیابی شکل، عملکرد و زیبایی دندان های آسیب دیده یا شکسته است و ممکن است در موارد زیر مورد نیاز باشد:

 • زمانی که دندان ضعیف است: گاهی اوقات برای محافظت از دندان آسیب دیده ، فرسوده یا شکسته شده ممکن است از روکش ها استفاده شود. دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی دندان ، ضربه یا بیماری ترک برداشته یا ضعیف شده باشد.
 • زمانی که پر کردن دندان کافی نیست: ممکن است آسیب دیدگی یا پوسیدگی یک دندان به قدری زیاد باشد که با کمک مواد پر کننده دندان قابل ترمیم نباشد. در این مواقع از روکش ها استفاده می شود.
 • زمانی که دندان از دست رفته را جایگزین می کنیم: روکش ها در ساختار انواع روش جایگزین دندان مانند ایمپلنت دندان و بریج دندان نقش بسیار مهمی دارند.
 • پس از درمان کانال ریشه یا همان عصب کشی دندان: دندان پس از درمان کانال ریشه شکننده و برای محاظفت بیشتر از آن نیاز به تاج دندان است.
 • به دلیل جنبه های زیبایی شناختی: گاهی اوقات برای پوشاندن یک لکه دندان یا تغییر رنگ آن که با روش هایی مانند بلیچینگ دندان قابل رفع شدن نیست روکش دندان توصیه می شود.
 • روکش دندان چگونه و طی چه مراحلی نصب می شود؟

روکش دندان چگونه و طی چه مراحلی نصب می شود؟

برای نصب روکش به دست کم دو جلسه و یا بیشتر نیاز است. در جلسه اول یک معاینه فیزیکی و ارزیابی دقیق صورت می گیرد. طی همین جلسه دندان آماده می شود و طی جلسه دوم روکش دائمی دندان نصب می شود.

انواع روکش دندان کدامند؟

استیل ضد زنگروکش تمام فلز (فلزی) – روکش فلز سرامیک یا PFMروکش دندان سرامیکیروکش تمام رزین

فرق روکش زیرکونیا با سرامیک چیست؟

زیرکونیا یک ماده مفید در دندانپزشکی است که اخیرا به صورت گسترده برای ساخت روکش ها از آن ها استفاده می شود. از نظر ظاهری تقریبا شبیه سرامیک است اما ماندگاری و کیفیت نسبتا بهتری دارد به همین جهت هزینه آن نیز بیشتر است

ماندگاری و طول عمر روکش دندان چقدر است؟

به طور معمول، میزان ماندگاری و دوام تاج های دندانپزشکی بین 5 تا 15 سال متغییر است. که البته اگر به درستی از آن ها مراقبت شود، طول عمرشان قطعا می تواند بیشتر شود. و اگر در نگهداری و مراقبت از آن ها کوشا نباشیم، ممکن است حتی بیشتر از چند ماه نیز دوام نداشته باشند!

تا زمانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم و مطابق دستورالعمل های دندانپزشک از آن ها مراقبت کنیم، طول عمر روکش دندان زیاد است، اما بلاخره باید بعد از سال ها حتما جایگزین شود. اما هر کدام از شرایط زیر می تواند تا حد زیادی طول عمر و ماندگاری تاج ها را کاهش دهد:

 • دندان قروچه یا سابیدن دندان ها به هم (چه از قصد و عمد در نتیجه فشار روانی و چه در خواب و بدون هیچ قصدی)
 • جویدن اشیاء سفت و سخت مثل ناخن، مداد، یخ و ….
 • خوردن غذاهای رنگدانه دار
 • بد مسواک زدن
 • برخورد اشیاء با صورت و دندان ها
 • و ….

قیمت روکش دندان چقدر است؟

اینکه برای جایگزین کردن تاج دندان خود (و کمک به ترمیم آن) چقدر باید هزینه کنید، به چند عامل مهم بستگی دارد. مشخصاً نوع روکش انتخابی شما و جایی که در آن زندگی می کنید بیشترین تاثیر را روی هزینه روکش دندان دارند. اما عوامل تاثیر گذار دیگری مانند تجربه، تخصص و مهارت دندانپزشک هم وجود دارد که نباید آن ها را نادیده گرفت.

یک پاسخ

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود